#hergunbirfilm -006- UNDERWORLD: AWAKENING (2012) by Måns Mårlind, Björn Stein


Ne anlatıyor: 2003 tarihli “Underworld/Karanlıklar Ülkesi” Len Wiseman’ın ilk uzun metrajıydı ve maliyetinin dört katı kar getirmişti. Kulaktan kulağa ünlenen filmin devamı “Underworld: Evolution/Karanlıklar Ülkesi: Evrim” üç yıl sonra geldi. 2009’da Patrick Tatopoulos “Underworld: Rise of the Lycans/Karanlıklar Ülkesi: Lycan’ların Yükselişi”ni çekti. Seri üç yıllık araları bozmadan, dördüncü film “Karanlıklar Ülkesi: Uyanış” ile devam ediyor. Bu kez yönetmen koltuğunda daha önce televizyon dizilerinde çalışmış, geçtiğimiz yıl Julianne Moore’lu “Shelter”ı çeken iki İsveçli var.

Neden izlenmeli: İlk filmden sonra hep kan kaybeden serinin yeniden ilgiye değer hale gelişini görmek için. Kate Beckinsale’i Selene rolünde bir kez daha izlemek için. Aşırı stilize sahnelerin modern sinemada hala yerinin olduğuna şahitlik etmek için. Måns Mårlind ve Björn Stein ikilisinin serinin sahibi Len Wiseman’dan bile daha iyi bir “Karanlıklar Ülkesi” filmine imza attığına şaşkınlıkla tanık olmak için. Nefes kesici aksiyon sahneleri için.

Nesi eksik: Erkek kahramanı, dramatik altyapısı ve süresi.

#hergunbirfilm : Sosyal ağ Twitter’da sinema yazarı Cem Altınsaray’ın başlattığı bir hashtag. Asıl gayesine ek olarak ben kendi blogumda uzun analizlere girmeden, bugün ne izlesem diye düşünenlere yardımcı olmak amacıyla başladığım yeni yazı dizisinin başlığı olarak kullanıyorum.