84. AKADEMİ ÖDÜLLERİ ADAY LİSTESİ VE FİLMLERİN ANALİZİ


PAZAR GECESİ DAĞITILACAK 84. AKADEMİ ÖDÜLLERİ ADAY LİSTESİ AŞAĞIDA. RENKLİ YAZILAN İSİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYARAK SÖZ KONUSU FİLMİN AYRINTILI ELEŞTİRİSİNE ULAŞABİLİRSİNİZ.

EN İYİ FİLM

The Artist -Thomas Langmann, Producer

The Descendants - Jim Burke, Alexander Payne and Jim Taylor, Producers

Extremely Loud & Incredibly Close - Scott Rudin, Producer

The Help - Brunson Green, Chris Columbus and Michael Barnathan, Producers

Hugo - Graham King and Martin Scorsese, Producers

Midnight in Paris - Letty Aronson and Stephen Tenenbaum, Producers

Moneyball - Michael De Luca, Rachael Horovitz and Brad Pitt, Producers

The Tree of Life - Nominees to be determined

War Horse - Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers

EN İYİ YÖNETMEN

The Artist - Michel Hazanavicius
The Descendants - Alexander Payne
Hugo - Martin Scorsese
Midnight in Paris - Woody Allen
The Tree of Life - Terrence Malick


EN İYİ ERKEK OYUNCU
Demián Bichir - A Better Life
George Clooney - The Descendants
Jean Dujardin - The Artist
Gary Oldman - Tinker Tailor Soldier Spy
Brad Pitt - Moneyball

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Kenneth Branagh - My Week with Marilyn
Jonah Hill - Moneyball
Nick Nolte - Warrior
Christopher Plummer - Beginners
Max von Sydow - Extremely Loud & Incredibly Close


EN İYİ KADIN OYUNCU

Glenn Close - Albert Nobbs
Viola Davis - The Help
Rooney Mara - The Girl with the Dragon Tattoo
Meryl Streep - The Iron Lady
Michelle Williams - My Week with Marilyn

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Bérénice Bejo - The Artist
Jessica Chastain - The Help
Melissa McCarthy - Bridesmaids
Janet McTeer - Albert Nobbs
Octavia Spencer - The Help

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

The Artist - Written by Michel Hazanavicius
Bridesmaids - Written by Annie Mumolo & Kristen Wiig
Margin Call - Written by J.C. Chandor
Midnight in Paris - Written by Woody Allen
A Separation - Written by Asghar Farhadi

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

The Descendants- Screenplay by Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash
Hugo - Screenplay by John Logan
The Ides of March - Screenplay by George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
Moneyball - Screenplay by Steven Zaillian and Aaron Sorkin Story by Stan Chervin
Tinker Tailor Soldier Spy - Screenplay by Bridget O’Connor & Peter Straughan

EN İYİ ANİMASYON FİLM

A Cat in Paris - Alain Gagnol and Jean-Loup Felicioli
Chico & Rita - Fernando Trueba and Javier Mariscal
Kung Fu Panda 2 - Jennifer Yuh Nelson
Puss in Boots - Chris Miller
Rango- Gore Verbinski

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

The Artist - Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo - Jeff Cronenweth
Hugo - Robert Richardson
The Tree of Life - Emmanuel Lubezki
War Horse - Janusz Kaminski

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

The Artist - Production Design: Laurence Bennett Set Decoration: Robert Gould
Harry Potter and the Deat hly Hallows Part 2 - Production Design: Stuart Craig Set Decoration: Stephenie McMillan
Hugo - Production Design: Dante Ferretti Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
Midnight in Paris - Production Design: Anne Seibel Set Decoration: Hélène Dubreuil
War Horse - Production Design: Rick Carter Set Decoration: Lee Sandales

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

Anonymous - Lisy Christl
The Artist - Mark Bridges
Hugo - Sandy Powell
Jane Eyre - Michael O’Connor
W.E. - Arianne Phillips

EN İYİ KURGU

The Artist - Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
The Descendants - Kevin Tent
The Girl with the Dragon Tattoo - Kirk Baxter and Angus Wall
Hugo - Thelma Schoonmaker
Moneyball - Christopher Tellefsen


YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Bullhead - Belgium
Footnote - Israel
In Darkness - Poland
Monsieur Lazhar - Canada
A Separation - Iran

EN İYİ MAKYAJ

Albert Nobbs - Martial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle
Harry Potter and the Deat hly Hallows Part 2 - Nick Dudman, Amanda Knight and Lisa Tomblin
The Iron Lady - Mark Coulier and J. Roy Helland

EN İYİ MÜZİK

The Adventures of Tintin - John Williams
The Artist - Ludovic Bource
Hugo - Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy - Alberto Iglesias
War Horse - John Williams

EN İYİ ŞARKI

The Muppets - Bret McKenzie("Man or Muppet")
Rio - Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett("Real in Rio")

EN İYİ SES MİKSİ

The Girl with the Dragon Tattoo - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson
Hugo - Tom Fleischman, John Midgley
Moneyball - Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco, Ed Novick
Transformers: Dark of the Moon - Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Peter J. Devlin
War Horse - Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Stuart Wilson

EN İYİ SES KURGUSU

Drive - Lon Bender, Victor Ray Ennis
The Girl with the Dragon Tattoo - Ren Klyce
Hugo - Philip Stockton, Eugene Gearty
Transformers: Dark of the Moon - Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
War Horse - Richard Hymns, Gary Rydstrom

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Harry Potter and the Deat hly Hallows Part 2 - Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
Hugo - Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman and Alex Henning
Real Steel - Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg
Rise of the Planet of the Apes - Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett
Transformers: Dark of the Moon - Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier